Botox a plastická chirurgie u nás i ve světě

V mnoha směrech je dobře patrné, že medicína ve skutečnosti není pouze věda, ale je zároveň i umění. Dokáže lidské tělo nejen léčit, ale i od základů měnit a přetvářet. Řeč je v tomto případě o plastické chirurgii.

Česká republika si v tomto oboru už vybudovala nezanedbatelnou prestiž a rychle získává důvěru a oblibu naší i zahraniční klientely.

Kosmetická chirurgie

Kosmetická neboli estetická chirurgie je odvětvím plastické chirurgie. Zabývá se problematikou vrozených vad, dále mikrochirurgickými technikami a rekonstrukcemi tkání, například při rozsáhlých popáleninách v obličejových partiích a podobně.

Kosmetická chirurgie má za úkol řešit a zmírňovat projevy stárnutí, to jsou tzv. omlazující operace. Patří sem zákroky typu facelifting. Dále se zabývá přeměnou různých tělesných proporcí, jejich tvary a velikostí, tady se můžeme setkat například s liposukcí nebo s augmentací prsou.

Oblíbenou alternativou k dosažení “omládnutí“ bez chirurgického zákroku se staly injekční aplikace látky botulotoxin (známé jako botox). Jeho použití však s sebou nese nemalá rizika.

Botox – vyhlazení vrásek pomocí jedu?

Přečteme-li si v některé učebnici biochemie složení botulotoxinu, zhrozíme se nejspíš nad představou, že právě vpichování této látky, většinou do obličeje a krku, je tolik rozšířeným způsobem vyhlazování vrásek. Botulotoxin je vysoce toxická látka a dokonce jeden z nejúčinnějších jedů vůbec. Má však své místo v kosmetice i v lékařství.

Pro kosmetické účely se používá botulotoxin typu A, který způsobí uvolnění svalu a dočasně ochromí impuls nervu. Jeho účinek tak zapříčiní viditelné zjemnění nebo úplné odstranění vrásek, vzniklých obličejovou gestikulací. Celý zákrok netrvá déle než 10 minut, doba trvání účinku se často opakovanou aplikací prodlužuje.

Komplikace s užitím botoxu

Bezbolestnost a rychlost této procedury je pro mnoho žen lákavá, nic však nebývá zcela bez vedlejších účinků.

Kdy je vyloučeno použití botulotoxinu:

 • těhotenství
 • kojení
 • srdeční potíže
 • užívání antibiotik

Po zákroku můžete trpět bolestmi hlavy, příznaky chřipky nebo alergickou reakcí v místě vpichu. Je možná i dočasná nevolnost, zhoršená viditelnost nebo pokles očního víčka.

Cena botoxového zákroku při celkové aplikaci obličeje je asi 6000 Kč. Některé kosmetické firmy se navíc snaží zlákat k využití botoxu klientky v poměrně nízkém věku, je proto dobré toto rozhodnutí dobře zvážit a nepanikařit při náznaku první vrásky. Hollywoodské hvězdy, které využily botox, asi není nutné zmiňovat, je jich valná většina, a ty ostatní to nejspíš zatím jen nepřiznali.

Původ a poslání plastické chirurgie

Plastická chirurgie má své hluboké kořeny v Americe a v západní Evropě, kde byla také dlouho výsadou jen těch nejbohatších. Dnes je mnohem dostupnějším a tím i přijatelným řešením mnoha lidí, kteří nejsou spokojeni se svým vzhledem či viditelným stárnutím. Ani všeobecný názor na plastickou chirurgii už není tak úzkoprsý. Právě v zemích původu plastické chirurgie získávají lékaři stále nové poznatky a objevují téměř nekonečné možnosti tohoto pozoruhodného oboru, který je bezesporu důležitou součástí moderní medicíny.

 

Podstoupili jste už nějaký zákrok na plastické chirurgii? Nebo o něm uvažujete?

Botox a plastická chirurgie u nás i ve světě patří do témat
 • pocení Maky 18.02.2016 13:00:50

  Osobne jsem si byla nechat pichnou botox do podpazí, neuveritelne jsem se potila a nošení světlých triček pro me byl horor...

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Plastická chirurgie patří do témat

Adresář

Poradna na téma Plastická chirurgie

Diskutujte na téma Plastická chirurgie

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku