Historie plastické chirurgie

Touha a potřeba zkrášlovat své tělo je v lidech odpradávna. Plastická chirurgie či estetická medicína je tedy jenom zdánlivě novodobý obor lékařství. V dnešním článku se seznámíme se základy plastické medicíny a především s její historií.

První zmínka o estetické medicíně sahá až do středověké Indie, konkrétně do 8. stol. př.n.l. První záznamy z této doby popisují hned dva zákroky, a to ne zcela primitivní rhinoplastiku (operace nosu) a otoplastiku (operace uší). Pro úpravy různých částí těla tehdy doktoři využívali kožní transplantace.

Dokud se nezačala využívat anestezie, byla plastická chirurgie velmi bolestivá. Při těchto zákrocích existovalo také velké riziko infekce, takže až s příchodem dezinfekce a antibiotik, se nejen plastická chirurgie, ale i chirurgie všeobecně zařadila mezi bezpečné lékařské metody.

Plastická chirurgie se využívala také ve starém Římě, jelikož staří Římané vzhlíželi ke kráse těla a hlavně k jeho dokonalosti, takže se veškeré nedokonalosti pokoušeli napravit.

Ve středověku obor plastické chirurgie téměř zapadl, byl opět oprášen za renesance, kdy se plastické chirurgii věnovali lazebníci a holiči.

V roce 1827 byl proveden první plastický chirurgický zákrok v Americe. Jednalo se o úpravu rozštěpu patra. Za zakladatele plastické chirurgie je považován Holanďan Harold Gillies, který za první světové války pečoval o vojáky, kteří měli zranění v obličeji. Za druhé světové války našel pokračovatele ve svém bratranci, Archibaldu McIndeovi. Ten pomocí plastické chirurgie léčil vojáky RAF, kteří utrpěli popáleniny.

V roce 1946 provedl Harold Gillies první operaci, při níž byla přeoperována žena na muže.

Plastická chirurgie v ČR

V tehdejším Československu se o vývoj plastické chirurgie zasloužil akademik František Burian, vědec a chirurg. Během první světové války založil stanici plastické chirurgie v rumunském Temešváru. Po válce se toto pracoviště přestěhovalo do nemocnice na Hradčanech, v roce 1937 do nemocnice na Královských Vinohradech, kde položilo základ oddělení plastické chirurgie a popálenin, která tu jsou dodnes. V roce 1948 vznikl ústav plastické chirurgie v Brně a o rok později v Bratislavě.

Naše země byla první na světě, kde byla plastická chirurgie uznána jako samostatné odvětví medicíny. Bylo to v roce 1932 a za velkého přispění Františka Buriana se o to zasloužil tehdejší prezident lékařské komory Arnold Jirásek. Od té doby se rovněž vyučuje na lékařské fakultě. Od roku 1966 je atestačním oborem. Do té doby bylo její studium pouze nástavbové.

V některém z příštích článků na Zdravě.cz se opět zaměříme na plastickou chirurgii, tentokrát pohledem do současnosti.

Historie plastické chirurgie patří do témat

Plastická chirurgie patří do témat

Adresář

Poradna na téma Plastická chirurgie

Diskuze na téma Plastická chirurgie

 • Valová 27.06.2017 21:06 estetická klinika

  Po zkušenostech mohudoporučit tady toho pánahttp://plasticka-esteticka-chirurgie.cz/

 • Kudrová 26.07.2017 22:07 estetická klinika

  S čím jste u něj byla na plastice?

 • Valová 29.07.2017 23:07 estetická klinika

  Byla jsem na faceliftu, spokojenost maximální

 • Bronislava 15.11.2017 22:11 péče o tělo a přírodní kosmetika

  Minulý týden jsem byla na plastice u pana Justana v Brně. Vynikající práce, skvělý plastik jsem…

 • Barbora 28.11.2017 12:11 péče o tělo a přírodní kosmetika

  Jak se pohybují ceny u tohoto plastika?

 • Bronislava 29.11.2017 11:11 péče o tělo a přírodní kosmetika

  Má ceny na stránkách,měly by být už i konečnéza ty zákrokyhttp://plasticka-esteticka-chirurgie…

 • Pavla Dvořáková 20.05.2017 13:05 hubnutí

  Mona lepsi liposukce, plasticka chirurgie jine podobne pokusy, by byla lepsi zmena stravy, zmena…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku