Plastika prsou

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na práci plastických chirurgů, kteří upravují tělo pro krásu a sebevědomí. K jedné z nejžádanějších operací plastické chirurgie patří úprava prsou - zvětšení, modelace nebo zmenšení prsou.

Zvětšení prsou

Zřejmě nejčastěji prováděnou plastickou operací je zvětšení prsou neboli augmentace. Tento zákrok se provádí v celkové anestezii a trvá dvě až tři hodiny. Následný pobyt v nemocnici je dva až tři dny, rekonvalescence trvá jeden až dva týdny, běžná fyzická zátěž je možná za dva až tři měsíce.

Na zvětšení prsou se používají převážně silikonové implantáty, které se umísťují pod prsní žlázu nebo pod sval.

Řez, kterým se implantáty vkládají, se může provést na třech různých místech:

 • v rýze pod prsy - výkon je jednodušší, jizva, která zůstává je malá, ale výrazná
 • kolem bradavky - operace je technicky náročnější, jizva je nepatrná
 • v podpaží - operace je náročná a bolestivá, jizva je nenápadná

Cena zvětšení prsou se pohybuje od 20 do 80 tisíc Kč. Záleží na typu a výrobci implantátů a klinice, která operaci provádí.

Modelace prsou

Vyhledávaná je také modelace prsou, především v případech, kdy je jedno prso větší než druhé, nebo jsou-li prsa povislá.

Modelace prsou rovněž probíhá v celkové anestezii, trvá 90 minut až tři hodiny, hospitalizace většinou jeden den, rekonvalescence týden až dva a fyzická zátěž se doporučuje nejdříve po měsíci až dvou.

Po modelaci prsou zůstávají jizvy kolem dvorce, směrem dolů a pod prsy. Jizvy sice časem blednou, ale nikdy nezmizí úplně.

Plastika prsou se příliš nedoporučuje, pokud se žena chystá otěhotnět. Zákrok by mohl ovlivnit následné kojení - omezit tvorbu mléka. Záleží však na metodě, která se k úpravě prsou použije. Některé metody mohou narušit prsní žlázy a mlékovody, jiné do nich vůbec nezasahují. Záleží na postavení prsou a na chirurgovi, který operaci provádí. Všechny možnosti a případná rizika by se měla pacientka dozvědět při konzultaci s lékařem, která by měla proběhnout před objednáním operace.

Další důvod, proč je lepší počkat až po porodu a kojení, je to, že během těhotenství, po porodu i v průběhu laktace se tvar a velikost prsou proměňuje a mohla by být velmi záhy potřebná reoperace.

Zmenšení prsou

Důvodem pro zmenšení prsou nemusí být pouze estetické hledisko jako u zvětšení a modelace prsů, ale také zdravotní důvody. Ženy s extrémně velkými prsy mají problémy s páteří, trápí je bolesti zad, krční páteře, ramen. Také samotná prsa jsou velmi citlivá a bolestivá.

Při zmenšování prsou se zmenšuje prsní žláza a následně se modeluje do požadovaného tvaru. Dále se odstraňuje přebytečná kůže. Tento výkon je rozsáhlejší a pro ženu náročnější než modelace prsou, navíc je při tomto zákroku prsní žláza natolik zasažena, že kojení poté již není možné nebo je výrazně omezeno, proto by se tato operace měla odložit na dobu, kdy žena již neplánuje žádné těhotenství.

Na rozdíl od zvětšení a modelace prsou, může být zmenšení prsou hrazeno pojišťovnou, pokud má žena doporučení od ortopeda, neurologa nebo psychiatra.

Plastika prsou patří do témat
 • Kvetinecka 06.01.2018 19:50:47

  Ahoj, já bych asi bez doporučení nikam nešla. Byla sem si nechat upravit tvar prsou na klinice v Praze. Byla tam kamarádka na plastice a úpravě nosu a byla fakt spokojená. I já mám teď krásný prsa a manžel si je moc pochvaluje.

  • Re: Nelli1985 07.01.2018 20:48:28

   Taky teď hledám nějakou kliniku v Praze na úpravu prsou. Zjušťuju zkušenosti a na co si dát pozor? Kdes byla, a jaký to bylo?Jaká byla čekací doba?

   • Re: Re: Kvetinecka 10.01.2018 20:30:02

    Určitě www.altos-klinika.cz Zkus si tam zavolat nebo poslat mail. Všechno ti vysvětlí MUDr.na vstupní prohlídce.

 • Helena 28.12.2015 20:43:42

  Dobrý den. O tomto zákroku velmi vážně uvažuji,ale hledám kliniku. Nejvíce mě zatím zaujala jedna v Brně. Na co si dát pozor při výběru kliniky? nebo mám jít pouze na doporučení někoho známého?

  • Re: olga.polka 22.03.2016 09:57:06

   mohla bych vam doporucit skvelou kliniku perfect clinic :-) uzasni doktori a skvele odvedena prace

 • lúca 04.09.2013 15:45:51

  Nemáte někdo zkušenosti s plastikou, pokud je jedno prso větší než druhé?Trápí mě to nějakou dobu, je mi 19, ale mám z toho pěkné mindráky, když se mám vysvléct před nějakým klukem - proto to radši ani nedělám. Jen mi to tu prosím nikdo nerozmlouvejte, kdo takový problém nemá, tak nepochopí jaké to je. Někomu to mlže přijít jako banalita,ale já se tím dost trápím a chci být spokojená

  • Re: blecha 04.08.2014 04:24:12

   Lúco navštiv plastického lékaře, ten ti poradí. Vše lze vyřešit. Vím, co jsou mindráky a není potřeba se trápit. I jen jedno menší prso jde zvětšit aby byla obě stejná.

 • janča 15.08.2013 10:38:49

  Já měla třeba zase opačný problém a to velká prsa. Zhoršilo se to ještě víc po dětech a po kojení.Hlavně mě neustále boleli záda, takže jsem si oběhala doktory a částečně mi to hradila i pojišťovna. I kdyby mi to neproplatila, tak bych ty peníze za to stejně dala.Strašně se mi ulevilo od bolestí, skvělý pocit. Navíc při operaci proběhla i modelace, takže mám krásné trojky a nakupování nového spodního prádla je konečně radost a ne noční můra. Stejně tak bych šla i do zvětšení prsou, pokud by mě trápily. Když se to nepřehání a člověku to zvedne sebevědomí, tak proč toho nevyužít. Byla jsem v effect clinic v brně

  • Re: blecha 04.08.2014 04:19:33

   Naprosto souhlasím. Kdo nemá prsa po tátovi tak to nepochopí. Jsem už paní v letech, byla jsem na prvním zvětšení v roce 1985, to byly tvrdé kulaté implantáty, při svléknutí na první pohled jasné, a pak jsem šla na výměnu po 17 letech za kapkovité gelové a jsem naprosto spokojená. Děvčata, být sebevědomá je sakra rozdíl než mít mindráky. Všem váhajícím velmi doporučuji ať zvětšení, či zmenšení. Oba extrémy ženu velmi trápí.

 • Tatana Starka 12.05.2014 12:57:37

  Ahoj, já nad tím stále uvažuji. Ale bojim se. Spíš bych potřebovala vědět, kam na to jít a ke komu. Nejakého opravdu zkušeného plastika. Kdyby někdo mohl někoho doporučit, budu ráda.
  Také se bojím, ale myslím si, že na druhou stranu, když to člověku pomůžei v jeho egu, tak proč ne.

  • Re: Tatana Petruss 26.05.2014 11:35:49

   Holky taky jsem se báal,alenebojte se. Pokud něcochcete, běžte si za tím.Já to mám taky zasebou abyla jsem v Brně u panaJustana. Vše bylo naprostobez problémů. Dystak klidněmrkněte sem, tady zjistitesnad vse potrebné:plasticka-esteticka-chirurgie.cz
   a přeji vám, abyste byly se sebou dámy spokojené.

   • Re: Re: Tatana Starka 06.06.2014 14:46:15

    Ahoj Tatano, díky, ono je to o tom se donutit no. A Byla jsi opravdu spokojená? Klidně bych do Brna na to šla. Projdu si ty stránky, co jsi sem dala. Snad má už dost zkušeností ten pan Justan

    • Re: Re: Re: Tatana eliska.metlova 19.06.2014 10:57:57

     Byla jsem nadmíru spokojená...fakt. Pan Justan je zkušený plasti chirurg a je vidět, že má mnoholetou praxi. Určitě pokud uvažuješ a Brno pro tebe není problém, DOPORUČUJI

     • Re: Re: Re: Re: Tatana Starka 27.06.2014 10:58:45

      Jo? Tak moc děkuji za informace. Vážně o tom uvažuji, už se dívám na jeho recenze, vypadá to moc dobře :-) Tak ještě jednou díky, zkusím se k němu objednat na konzultaci.

  • Re: Tatana eliska.metlova 20.05.2014 19:31:52

   Já nad tím ted také uvažuji, to že se to někomu nelíbí, at nelíbí, je to každého věc, když to pomůže tomu člověku, tak je to dobře. Větší sebevědomí, člověk se musí mít rád, být se sebou spokojen! To je důležité, pak může být štastný, a dělat štastné i druhé lidi kolem sebe.

 • Janča 28.02.2014 15:29:01

  ahojte, nechci vám taky nic vymlouvat nebo tak něco, ale já na takové věci jako je plastika moc nejsem. Vyřešila jsem to přírodní cestou, efekt sice není tak výrazný jako u plastiky, ale já jsem moc spokojená i o tak málo. Beru prášky Nadrain. Je to už asi půl roku. Ale jak říkám, není to pro ty, které chtějí prsa o několik velikostí zvětšit, jen tak vyplnit a zpevnit.

 • Plastika prsou Jarmila 23.10.2013 12:50:02

  Slyšela jsem ještě ohttp://www.plastickachirurgie.com/zvetseni-prsou-tukem-a-kmenovymi-bunkami-n58.htmlzvětšení prsou vlastnímtukem, tam je prý dobarekonvalescence kratší avýsledný efektpřirozenější. Docela mětento způsob zaujal, navíc vposledních měsících dostzlevnil takže mě to tímvíc láká.

 • modelace milena 25.06.2013 14:37:17

  Na modelaci prsou jsem byla po porodu druhého dítěte, teda až jsem dokojila a jsem ráda, že jsem to udělala. Vždycky jsem si říkala, že do nečeho takového bych nikdy nešla,ale po kojení vypadala prsa fakt strašně, nepřipadala jsem si vůbec přitažlivá.Dřív jsem občas chodila bez podprsenky, no po dětech jsem se bez ní neukázala ani doma. Byla jsem u dokotra Justana a ten mi vymodeloval krásné prsa a zase se cítím sama se sebou spokojená. Takže pokud to některou z vás taky trápí, tak modelaci vřele doporučuju. Zvedne to sebevědomí a prsa taky :D


Plastická chirurgie patří do témat

Adresář

Poradna na téma Plastická chirurgie

Diskuze na téma Plastická chirurgie

 • Valová 27.06.2017 21:06 estetická klinika

  Po zkušenostech mohudoporučit tady toho pánahttp://plasticka-esteticka-chirurgie.cz/

 • Kudrová 26.07.2017 22:07 estetická klinika

  S čím jste u něj byla na plastice?

 • Valová 29.07.2017 23:07 estetická klinika

  Byla jsem na faceliftu, spokojenost maximální

 • Bronislava 15.11.2017 22:11 péče o tělo a přírodní kosmetika

  Minulý týden jsem byla na plastice u pana Justana v Brně. Vynikající práce, skvělý plastik jsem…

 • Barbora 28.11.2017 12:11 péče o tělo a přírodní kosmetika

  Jak se pohybují ceny u tohoto plastika?

 • Bronislava 29.11.2017 11:11 péče o tělo a přírodní kosmetika

  Má ceny na stránkách,měly by být už i konečnéza ty zákrokyhttp://plasticka-esteticka-chirurgie…

 • Pavla Dvořáková 20.05.2017 13:05 hubnutí

  Mona lepsi liposukce, plasticka chirurgie jine podobne pokusy, by byla lepsi zmena stravy, zmena…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku